Dalibor Maňas: Dvacátý osmý den a Garážiště, Opava 1997

pátek 20. září 2024


















Dalibor Maňas

Dvacátý osmý den 


Když voda opadla, vyšli na ulici lidé - snad celé sídliště 

všichni se objímali, zdravili a překotně vyprávěli 

- na zastávce autobusu si zničený podnikatel otevřel výprodej, 

z oken a ze sklepů se vyhazovalo harampádí, 

cikáni s dětskými kočárky objížděli město a převáželi 

dětská kola, nefunkční televize, pračky i kusy nábytku 

- skládka se stěhovala ze tmy na denní světlo (...) 


Když voda opadla, začalo být veseleji - úředníci 

z pojišťoven obcházeli vytopené občany, počítali škody 

a mluvili o rychlé nápravě 

- i Noemovu partu navštívili, starý Noe zrovna čistil 

zabahněné kormidlo a jeho synové záplatovali 

proražený kýl, srnky a z vody vylovení psi po sobě nevraživě koukali a netrpělivě vyhlíželi traktory s vlečkami (...) 






Dalibor Maňas

Garážiště


Na kraji města se od povodní mnoho nezměnilo: připojit se nebylo k čemu. Na neladných, zarostlých pozemcích víkendová pospolitost rodin pouští draky. Teplý listopad. Prkýnkáři z centra válcují malinkými kolečky plechové okraje výloh a zídek – svlečeni do půli těla. Vyhrává jim cirkulárka, kdesi poblíž se kvílivě zahryzává do dřeva. Maloměsto. Místo, na kterém nikomu nezáleží, garáže a kolem rozpadající se zbytky domů na březích řeky, prostor, který si každý může přivlastnit. 


Předměstí je duší města. Rezavějící ploty, nesečená tráva, psí výkaly, vyšlapané stezky, plastové lahve a umělohmotné pytlíky. Kdo by se tam zdržoval? Kdo by zatoužil po klidu a pomalosti? Kdo by měl chuť spřádat slova? Nad hlavou letadlo a dole příběh tak smutný, až praská ve švech. 


Tráva mezi garážemi se už nikdy nezazelená. Místo paprsků slunce saje vyjetý olej. Páchne po acetonu a cení zelené tesáky na použité obaly. Naučila se přežívat. Je jí dobře ve společnosti muklů v montérkách, šroubků v krabičkách, dýmících výfuků a létajících jisker od rozbrušovaček. 


"Tady, u prahu do garáže, se mi zastavila řeka," říkal autíčkář. "Nikdy to nepochopím. Koryto je odsud sto padesát metrů a mě se voda do garáže nedostala. Proč zrovna u řeky ta voda tak málo vystoupala?" 


Tráva mezi garážemi je hrdá, že se může zapojit do procesu, v němž hrstka nepoddajných v umaštěných hadrech válčí s koly a motory – vše staré zde do úmoru znovu opravuje, vše neopravitelné vyrábí a vše drahé na koleně a levněji dává dohromady.  


Lidé z garáží holdují kutilství – garáže zhusta proměnili na dílny. Na ponky, kde vrtačky, svářečky a další po odpoledních vyhrávají. Po práci spěchají do garáže – zaparkují kola, svléknou šusťákové soupravy a vpraví se do špinavějších montérek, než jaké nosívají v práci. 


To garážiště bývalo modifikovanou formou undergroundu. Vlastně až teprve na takovém garážišti člověk pochopí, že underground je motor, který uveze několik lidí – společnou řečí, názory a postoji. Bez autorit a systému, ve vaťáku na betonové podlaze vymrzlé garáže pod rozbitým vrakem auta.  






(Cit. z: Maňas, Dalibor, Almanach Vítrholc číslo 6, rok 1999, dva úryvky z delších textů)